Przejdź do głównej zawartości

Pielęgnacja


 

Odpowiednia pielęgnacja kotów odgrywa istotną rolę w ich życiu. Koty dbają samodzielnie o swoją higienę, godzinami liżąc futerko. Jednak czasami w pielęgnacji trzeba kotom pomóc...

 

Czesanie 

 

 Szczotkowanie sierści powinno się przeprowadzać regularnie, najlepiej 2-3 razy w tygodniu. I to nie tylko u kotów długowłosych; czesanie dotyczy każdego kota. Głaskając futrzaka widzimy, ile jego włosów zostaje na naszych dłoniach, ubraniach i kanapie. Podczas lizania futerka kot połyka włosy, które wraz ze śliną trafiają do jelit, co może doprowadzić do zakłaczenia. Każdy wyczesany przez opiekuna włos oddala nas od tego problemu. Najlepiej oczywiście uczyć kota kontaktu ze szczotką od małego, traktując to jako rytuał, oraz robić to gdy kot jest odprężony, spokojny lub podczas jego drzemki. Zanim rozpoczniesz szczotkowanie, poświęć chwilę na głaskanie kota. Czesanie rozpoczynamy od strony grzbietowej, zachowując ostożność w okolich głowy, następnie delikatnymi ruchami rozczesz jego brzuszek. Skołtunione futerko u kotów długowłosych najlepiej podciąć tępymi nożyczkami, a następnie delikatnie rozczesać. 

 

Obcinanie pazurków 

 

 Pazury spełniają u kota bardzo ważną rolę. Służą przede wszystkim do wpinania się na drzewa i wysokie parkany, jak również do polowania (chwytanie i rozszarpywanie ofiary), czy markowania terenu (drapiąc kot zostawia na przedmiotach swój zapach). Kotom wychodzącym zatem nie obcinamy pazurów; musi je posiadać, aby móc ewentualnie uciec przed psem na drzewo lub móc obronic się. Jeżeli sprawa dotyczy kota domowego, zdania są podzielone. Wielu kocich opiekunów obcina pazurki, aby uchronić meble i przede wszystkim swoje ręce przed zadrapaniami, co jest w pełni zrozumiałe. Inni kociarze nazywają dosadnie ten zabieg pielęgnacyjny okaleczaniem kota. Prawda jak zwykle leży pośrodku. Kot z pewnością nie lubi obcinania pazurów i woli żyć z nimi niż bez. W naturze. W mieszkaniach jest jednak wiele przedmiotów, o które nasz kociak stale zahacza (dywany, firany itp.), co powoduje pewien dyskomfort. Gdy podejmujemy się podcinania pazurów samodzielnie, pamiętajmy o pewnych zasadach. Kot powinien być wtedy zrelaksowany, najlepiej w czasie drzemki; usuwamy tylko jaśniejszą końcówkę pazurka (2-3 mmm). Jeśli zabieg jest dla nas problematyczny, zwróćmy się do weterynarza.

Komentarze